Zasady ochrony dotyczące wyjazdów

1. Zachęca się do pełnej transparentności w organizowaniu spotkań z dziećmi.
    Na początku roku formacyjnego w parafii należy:

1. zapoznać rodziców lub opiekunów prawnych dzieci z harmonogramem prowadzonych spotkań;

2. zadbać o wyrażenie przez nich zgody w formie pisemnej na udział
    w spotkaniach;

3. ustalić zasady odbioru dzieci;

4. ustalić zasady komunikacji elektronicznej z dziećmi.

1. Wszystkie formy zorganizowanego czasu, a w sposób szczególny wypoczynku dzieci powinny być realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

2. Na wyjazdy grupowe należy uzyskać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, po uprzednim zapoznaniu ich z ramowym planem działania i zasadami jego organizacji (regulaminem). Podczas wyjazdu rodzice lub opiekunowie prawni mają prawo do kontaktu ze swoim dzieckiem oraz z jego opiekunem.

3. Podczas wyjazdów parafialnych opiekunowie nie powinni nocować w tym samym pomieszczeniu co podopieczni. W sytuacji szczególnej, wymagającej od opiekuna pozostania w nocy w pomieszczeniu z wychowankiem, powinien on o tym fakcie zawiadomić inną osobę dorosłą, kierownika wyjazdu oraz, jeśli to możliwe, rodzica lub opiekuna prawnego wychowanka. Jeśli wyjazd przewiduje noclegi zbiorowe, organizator zawiera informację na ten temat w regulaminie. Szczególnie zadbać należy o ochronę dzieci w toaletach, łazienkach, przebieralniach czy szatniach.