We wszystkich punktach
należy uczestniczyć w parze przygotowujących się do ślubu
Pary, które pragną zawrzeć sakrament małżeństwa w diecezji pelplińskiej zobowiązane są uczestniczyć w przygotowaniu wymaganym w tej diecezji.
I. USTALENIE MIEJSCA I DATY ŚLUBU
Związek małżeński zawiera się w parafii aktualnego zamieszkania narzeczonej, ewentualnie w parafii aktualnego zamieszkania narzeczonego. Jeśli istnieją okoliczności wskazujące na potrzebę zawarcia go poza własną parafią, należy uzyskać licencję od proboszcza parafii zamieszkania.
Ustalenie dnia i godziny ślubu oraz omówienie przygotowania do zawarcia małżeństwa powinno nastąpić około roku przed planowaną datą ślubu. Na spotkaniu omówione zostaną też szczegóły i formalności konieczne do zawarcia związku małżeńskiego.
II. KATECHEZA PZREDŚLUBNA
1. SPOTKANIA Z DORADCĄ ŻYCIA RODZINNEGO
Trzy spotkania pary narzeczonych z doradcą życia rodzinnego należy zaplanować tak, aby zakończyły się najpóźniej trzy miesiące przed ślubem. Spotkania odbywają się w odstępie co najmniej trzech tygodni. Na pierwsze ze spotkań umawiamy się telefonicznie.
Za materiały dydaktyczne oraz na cele duszpasterstwa rodzin należy uiścić u Doradcy Życia Rodzinnego kwotę 150 zł. Spotkania będą dotyczyły zagadnienia z zakresu naturalnego rozpoznawania oznak płodności wg metody Profesora J. Rötzera.
Doradcy w parafii Mądrzechowo:
Joanna i Zbigniew Jarzembińscy Tel. 606 667 621; 507 042 718
2. KATECHEZA DLA NARZECZONYCH
Należy wybrać jedną z trzech form i uczestniczyć w niej w ostatnim roku przed ślubem, jednak nie później niż 3 miesiące przed nim.
Forma 1.
WEEKEND DLA NARZECZONYCH Z LEKCJĄ TAŃCA.
Piątek od godz. 18.00 – niedziela do godz. 14.30.
Terminy i zapisy: www.ewangelizacjapelplin.pl
Forma 2.
SPOTKANIA DLA NARZECZONYCH.
Jest to 5 spotkań, każde spotkanie trwa ok. 3 godzin.
Terminy i zapisy: www.ewangelizacjapelplin.pl
Forma 3.
WIECZORY DLA ZAKOCHANYCH
lub
REKOLEKCJE DLA NARZECZONYCH.
Programy ogólnopolskie, dostępne również poza diecezją pelplińską. Terminy i zapisy: www.spotkaniamalzenskie.pl
3. PRZYGOTOWAIE BEZPOŚREDNIE
Termin określa duszpasterz parafii zawarcia małżeństwa.
Liturgia sakramentu małżeństwa.
(na spotkaniu kapłan omawia przebieg i znaczenie liturgii sakramentu)
III. ROZMOWA DUSZPASTERSKA ZE SPISANIEM
PROTOKOŁU PRZEDMAŁŻEŃSKIEGO
Na rozmowę należy zgłosić się do biura parafialnego 3 miesiące przed ślubem. Celem rozmowy duszpasterskiej ze spisaniem protokołu przedmałżeńskiego jest wykluczenie przeszkód, które uniemożliwiłyby ważne zawarcie związku małżeńskiego.
Należy przynieść:
SPOWIEDŹ PRZED ZAWARCIEM MAŁŻENSTWA
Przed przyjęciem sakramentu małżeństwa praktykuje się spowiedź przedślubną, ponieważ do pełnego przyjęcia łaski sakramentu małżeństwa potrzeba łaski uświęcającej.
1. Pierwsza spowiedź przedślubna
– powinno się w niej uczestniczyć kilka dni po spisaniu protokołu przedślubnego (ok. 3 miesiące przed ślubem). Zachęca się, aby była ona spowiedzią generalną, czyli z całego dotychczasowego życia. Taką spowiedź praktykuje się w Kościele katolickim w szczególnych momentach życia, takich jak: przyjęcie sakramentu małżeństwa, kapłaństwa, składanie ślubów wieczystych, w niebezpieczeństwie śmierci. Spowiedź powinno się przygotować rzetelnie, najlepiej pomagając sobie rachunkiem sumienia przekazanym przez duszpasterza. Istotną myśl związaną ze spowiedzią można wyrazić w zdaniu: Przyjmij Panie moje całe dotychczasowe życie. Oddaję Ci zarówno to, co było w nim dobrego, jak i to, co było grzechem. Zostawiam to wszystko Tobie. Pobłogosław dni, które są przede mną. Jest to gest oddania dotychczasowego życia miłosierdziu Bożemu, aby z czystym sercem podjąć się wyzwań, które wyznaczy życie małżeńskie, ufając w prowadzenie Opatrzności Bożej.
2. Druga spowiedź przedślubna
– powinno się w niej uczestniczyć kilka dni przed ślubem, aby przystępować do sakramentu małżeństwa z czystym sercem.
Jeżeli narzeczeni mieszkają ze sobą na sposób stały i tym samym stwarzają okazję popełnienia grzechu ciężkiego, praktykuje się wówczas spowiedź na kilka dni przed ślubem i powinna być to spowiedź generalna.
Niedziela: 9.00, 11.00, 13.00
Dni powszednie:
od poniedziałku do piątku o 18.00;
w soboty o 8.00