STANDARD 6 - SZKOLENIE I STAŁE WSPARCIE DLA OSÓB ZAJMUJĄCYCH SIĘ PROFILAKTYKĄ

SZKOLENIE I STAŁE WSPARCIE DLA OSÓB ZAJMUJĄCYCH SIĘ PROFILAKTYKĄ

1. Wszyscy pracownicy i wolontariusze w parafii otrzymują potrzebną im wiedzę
    o standardach przyjętych i obowiązujących w parafii – kodeksie zachowań, procedurach związanych z interwencją i zgłoszeniem. Szkolenie może prowadzić osoba odpowiedzialna w parafii za prewencję.

2. Pracownicy i wolontariusze pełniący funkcje wychowawcze lub formacyjne dodatkowo otrzymują potrzebną wiedzę dotyczącą:

1. rodzajów przemocy (w tym przemocy rówieśniczej);

2. rozpoznawania oznak przemocy (w tym wykorzystania seksualnego);

3. strategii działania sprawców przemocy (w tym przemocy seksualnej);

4. rozmowy z dzieckiem/nastolatkiem/osobą bezbronną na temat krzywdy;

5. rozmowy z dorosłymi (gdy ktoś pracuje z grupą dorosłych) dotyczącą przemocy;

6. zagrożeń i ochrony przed szkodliwymi treściami w Internecie;

7. innych zaleceń obowiązujących w danej placówce/miejscu duszpasterskim.

1. Każda osoba pracująca z dziećmi powinna otrzymać zaświadczenie o udziale
    w szkoleniu.

2. Każda osoba pracująca z dziećmi co dwa lata uczestniczy w jednodniowym szkoleniu z zakresu prewencji. Treść tych szkoleń przygotowana jest przez osobę odpowiedzialną w diecezji za prewencję.

3. Szkolenia prowadzą odpowiednio przygotowane oraz kompetentne w dziedzinie ochrony dzieci osoby, które są delegowane przez diecezję do pełnienia takich zadań.

4. Osoby odpowiedzialne za prewencję w parafii poza wiedzą z pkt 1 i 2 powinny mieć także wiedzę na temat:

1. budowania systemu prewencji zgodnego z wymogami Kościoła i ustaw państwowych (obecnie tzw. „Ustawa Kamilka” i Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej
    i Obyczajności na Szkodę Małoletnich na lata 2023-2026 oraz Wytyczne KEP, dokument prewencji KEP)

2. podstawowych procedur prawnych (kanonicznych i przewidzianych przez Kodeks karny);

3. czynników ryzyka i czynników ochronnych;

4. funkcjonowania w środowisku lokalnym placówek pomocowych i procedur ustalonych dla danej parafii.

1. Za szkolenie tych osób odpowiada osoba odpowiedzialna za prewencję w danej diecezji. Na szkolenie zaprasza osoby posiadające kompetencje potwierdzone odpowiednim dokumentem.

2. Osoby odpowiedzialne za prewencję w danej parafii uczestniczą raz w roku
    w spotkaniu odpowiedzialnych za prewencję w danej diecezji.

1. Wszyscy pracownicy i wolontariusze w parafii otrzymują potrzebną im wiedzę

1. rodzajów przemocy (w tym przemocy rówieśniczej);

2. rozpoznawania oznak przemocy (w tym wykorzystania seksualnego);

3. strategii działania sprawców przemocy (w tym przemocy seksualnej);

4. rozmowy z dzieckiem/nastolatkiem/osobą bezbronną na temat krzywdy;

5. rozmowy z dorosłymi (gdy ktoś pracuje z grupą dorosłych) dotyczącą przemocy;

6. zagrożeń i ochrony przed szkodliwymi treściami w Internecie;

7. innych zaleceń obowiązujących w danej placówce/miejscu duszpasterskim.

1. Każda osoba pracująca z dziećmi powinna otrzymać zaświadczenie o udziale
      w szkoleniu.

3. czynników ryzyka i czynników ochronnych;

2. Osoby odpowiedzialne za prewencję w danej parafii uczestniczą raz w roku
      w spotkaniu odpowiedzialnych za prewencję w danej diecezji.